0
Stories Article Previews Remaining
Image Credit: GEPA

Wednesday saw the South American Cup (SAC) series in El Colorado continue with men’s and women’s downhill action taking place at the Chilean resort.

Russia’s Aleksandra Prokopyeva took the women’s race with a time of 1:04.94 seconds, besting her compatriot Iulija Pleshkova in second by a slim 0.17 seconds. Andorra’s Carmina Pallas rounded out the podium in third, 0.26 seconds off of the winning pace. Top South American honors went to Noelle Barahona in sixth and Ski and Snowboard Club Vail‘s Casey Adams was the fastest American on the day in 14th.

The men’s race took place in a two-run format, with Serbia’s Marko Vukicevic crushing the field and taking the win with a combined time of 2:02.52 seconds, 0.84 seconds ahead of runner-up finisher Guglielmo Bosca of Italy. Norwegian national team member Stian Saugestad found himself in third, 1.28 seconds shy of the win. Chile’s Henrik Von Appen was the fastest South American in seventh place, 1.81 seconds back, with Alexander Birkner taking top American honors in 19th.

SAC action continues in El Colorado on Sept. 21 with downhill and alpine combined races.


Official Women’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Total Time Diff.
 1  119  485749 PROKOPYEVA Aleksandra 1994 RUS  1:04.94  100.00
 2  120  485941 PLESHKOVA Iulija 1997 RUS  1:05.11  +0.17  80.00
 3  101  25194 PALLAS Carmina 1996 AND  1:05.20  +0.26  60.00
 4  103  485631 YAKOVISHINA Elena 1992 RUS  1:05.56  +0.62  50.00
 5  118  297195 HOFER Anna 1988 ITA  1:05.62  +0.68  45.00
 6  102  115115 BARAHONA Noelle 1990 CHI  1:06.07  +1.13  40.00
 7  121  465098 CAILL Ania Monica 1995 ROU  1:06.13  +1.19  36.00
 8  106  197638 CAMPILLO Manon 1995 FRA  1:06.69  +1.75  32.00
 9  108  225572 BROWN Cara 1994 GBR  1:06.70  +1.76  29.00
 10  122  485973 SILANTEVA Anastasiia 1998 RUS  1:06.81  +1.87  26.00
 11  104  35089 SIMARI BIRKNER Macarena 1984 ARG  1:06.86  +1.92  24.00
 12  112  35079 SIMARI BIRKNER Maria Belen 1982 ARG  1:07.53  +2.59  22.00
 13  105  35222 BARUZZI FARRIOL Francesca 1998 ARG  1:07.58  +2.64  20.00
 14  110  6536206 ADAMS Casey 1999 USA  1:08.25  +3.31  18.00
 15  111  35156 BANCORA Salome 1993 ARG  1:08.56  +3.62  16.00
 16  113  695101 TIKUN Tetyana 1994 UKR  1:08.63  +3.69  15.00
 17  115  695108 KNYSH Olha 1995 UKR  1:08.86  +3.92  14.00
 18  117  325091 KIM Seo-hyun 1991 KOR  1:09.27  +4.33  13.00
 19  116  197848 ARBEZ Tess 1997 IRL  1:09.41  +4.47  12.00
 20  125  6536001 DOCTOR Chloe 1998 USA  1:09.96  +5.02  11.00
 21  128  35131 GASTALDI Nicol 1990 ARG  1:10.06  +5.12  10.00
 22  129  325106 LEE Hyun-ji 1994 KOR  1:10.09  +5.15  9.00
 23  114  35240 KUIPERS Malena 1999 ARG  1:10.24  +5.30  0.00
 24  123  6536330 MCMURTRY Jessica 1999 USA  1:10.72  +5.78  0.00
 25  126  115209 SILVA Florencia 1998 CHI  1:12.08  +7.14  0.00
Did not finish 1st run
 109  35243 VALLE Abril Iriel 1999 ARG
Did not start 1st run
 127  485926 KRYUKOVA Kristina 1997 RUS
 124  496055 PAU Nuria 1994 ESP
 107  6535868 MURER Abigail 1997 USA

Official Men’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff.
 1  1  310426 VUKICEVIC Marko 1992 SRB  1:00.25  1:02.27  2:02.52  100.00
 2  3  6290845 BOSCA Guglielmo 1993 ITA  1:00.95  1:02.41  2:03.36  +0.84  80.00
 3  15  422120 SAUGESTAD Stian 1992 NOR  1:01.44  1:02.36  2:03.80  +1.28  60.00
 4  8  292514 HEEL Werner 1982 ITA  1:01.03  1:02.78  2:03.81  +1.29  50.00
 5  7  502004 KOELL Alexander 1990 SWE  1:01.40  1:02.69  2:04.09  +1.57  45.00
 6  25  6290985 BUZZI Emanuele 1994 ITA  1:01.73  1:02.42  2:04.15  +1.63  40.00
 7  5  110324 VON APPEN Henrik 1994 CHI  1:01.66  1:02.67  2:04.33  +1.81  36.00
 8  12  6291029 BATTILANI Henri 1994 ITA  1:01.37  1:02.99  2:04.36  +1.84  32.00
 9  6  380292 ZRNCIC DIM Natko 1986 CRO  1:01.43  1:02.98  2:04.41  +1.89  29.00
 10  4  561310 HROBAT Miha 1995 SLO  1:01.43  1:03.02  2:04.45  +1.93  26.00
 11  2  221117 GOWER Jack 1994 GBR  1:01.60  1:03.28  2:04.88  +2.36  24.00
 12  23  20398 VERDU Joan 1995 AND  1:01.76  1:03.17  2:04.93  +2.41  22.00
 13  22  6290540 DE VETTORI Matteo 1993 ITA  1:02.15  1:02.83  2:04.98  +2.46  20.00
 14  11  6291625 SCHIEDER Florian 1995 ITA  1:01.84  1:03.48  2:05.32  +2.80  18.00
 14  10  20324 OLIVERAS Marc 1991 AND  1:02.24  1:03.08  2:05.32  +2.80  18.00
 16  32  6190551 DE GALBERT Antoine 1998 FRA  1:02.36  1:03.22  2:05.58  +3.06  15.00
 17  27  151238 ZABYSTRAN Jan 1998 CZE  1:02.98  1:02.72  2:05.70  +3.18  14.00
 18  28  561214 DEBELAK Tilen 1991 SLO  1:02.73  1:03.03  2:05.76  +3.24  13.00
 19  55  6532137 BIRKNER Alexander 1998 USA  1:03.11  1:02.85  2:05.96  +3.44  12.00
 20  9  561397 NARALOCNIK Nejc 1999 SLO  1:02.58  1:03.60  2:06.18  +3.66  11.00
 21  21  561329 SENCAR Dusan 1996 SLO  1:02.83  1:03.45  2:06.28  +3.76  10.00
 22  34  460071 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu 1990 ROU  1:03.17  1:03.20  2:06.37  +3.85  9.00
 23  17  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier 1980 ARG  1:02.64  1:03.78  2:06.42  +3.90  8.00
 24  29  670037 ZAKURDAEV Igor 1987 KAZ  1:03.12  1:03.32  2:06.44  +3.92  7.00
 25  35  151237 KLINSKY Tomas 1998 CZE  1:03.22  1:03.25  2:06.47  +3.95  6.00
 26  13  150743 BERNDT Ondrej 1988 CZE  1:03.07  1:03.45  2:06.52  +4.00  5.00
 27  33  104537 ALEXANDER Cameron 1997 CAN  1:02.91  1:03.63  2:06.54  +4.02  4.00
 27  26  151215 FOREJTEK Filip 1997 CZE  1:03.15  1:03.39  2:06.54  +4.02  4.00
 29  37  6532159 DESPRES Jack 1998 USA  1:02.97  1:04.04  2:07.01  +4.49  2.00
 30  39  20413 VARGAS BOURGUET Matias 1996 AND  1:03.36  1:04.19  2:07.55  +5.03  1.00
 31  14  561360 KRALJ Zan 1997 SLO  1:03.55  1:04.06  2:07.61  +5.09
 32  40  110383 VON APPEN Sven 1997 CHI  1:03.56  1:04.21  2:07.77  +5.25
 33  43  320323 KIM Seul-kyung 1991 KOR  1:03.38  1:04.40  2:07.78  +5.26
 34  36  104620 KIRSHENBLATT Max 1998 CAN  1:03.61  1:04.26  2:07.87  +5.35
 35  30  6190203 ARENE Martin 1996 FRA  1:03.45  1:04.67  2:08.12  +5.60
 36  41  320391 KIM Dong-woo 1995 KOR  1:03.57  1:04.61  2:08.18  +5.66
 37  31  194813 DELOR Emilien 1994 FRA  1:03.60  1:04.62  2:08.22  +5.70
 38  46  6532339 WRIGHT Spencer 1999 USA  1:03.69  1:05.04  2:08.73  +6.21
 39  42  110409 HORWITZ Kai 1998 CHI  1:03.91  1:04.87  2:08.78  +6.26
 40  38  104708 ALEXANDER Kyle 1999 CAN  1:03.89  1:05.01  2:08.90  +6.38
 41  56  80077 MACEDO Michel 1998 BRA  1:04.03  1:05.23  2:09.26  +6.74
 42  45  320370 LEE Dong-geun 1994 KOR  1:04.36  1:05.21  2:09.57  +7.05
 43  48  6190217 PICCARD Daron 1996 FRA  1:04.00  1:05.72  2:09.72  +7.20
 44  19  30266 GASTALDI Sebastiano 1991 ARG  1:04.29  1:05.67  2:09.96  +7.44
 45  49  320386 JO Kwang-ho 1995 KOR  1:04.81  1:05.58  2:10.39  +7.87
 46  18  30388 BIRKNER DE MIGUEL Tomas 1997 ARG  1:04.68  1:06.09  2:10.77  +8.25
 47  52  670082 DANOV Sergey 1997 KAZ  1:05.31  1:06.39  2:11.70  +9.18
 48  50  512028 MATTLE Remo 1994 SUI  1:05.69  1:06.30  2:11.99  +9.47
 49  59  110418 CARACCI Juan Agustin 1999 CHI  1:05.73  1:06.63  2:12.36  +9.84
 50  53  30422 VALLECILLO Juan Pablo 1999 ARG  1:05.41  1:07.19  2:12.60  +10.08
 51  62  110434 SIGNE Valentin 2000 CHI  1:05.40  1:07.43  2:12.83  +10.31
 52  47  320296 PARK hyuk 1990 KOR  1:05.87  1:07.48  2:13.35  +10.83
 53  58  6532446 PIPER Blake 1999 USA  1:06.34  1:08.24  2:14.58  +12.06
 54  57  30431 BEGINO Juan Cruz 2000 ARG  1:06.51  1:08.86  2:15.37  +12.85
 55  63  110437 VENEZIAN Max 2000 CHI  1:08.56  1:10.05  2:18.61  +16.09
Did not finish 2nd run
 51  320390 LEE Jang-woo 1995 KOR
 44  690694 KOVBASNYUK Ivan 1993 UKR
Did not finish 1st run
 54  110350 FIGUEROA Andres 1996 CHI
Did not start 1st run
 61  110388 VENEZIAN Lorenzo 1997 CHI
 60  110429 SCHILKRUT Ian 2000 CHI
 16  422278 WINDINGSTAD Rasmus 1993 NOR
Article Tags: Alpine, Top Rotator, Top Story

What do you think?

comments

SR Staff
UP NEXT
Sep 21 2017
Maier's season over due to knee injury
The World Cup speed skier has already undergone surgery.
LAST UP
Sep 20 2017
Gower, Pleshkova win SAC super-G races
The British athlete is showing strength after a year away from ski racing due to injury.

Pin It on Pinterest

Share This